Rozhovor: Ondřej Pospíchal

Střešovice - V dnešním rozhovoru vyzpovídáme Ondru Pospíchala, který jako brankář chrání svatyni v B týmu můžu a zároveň působí na pozici hlavního trenéra v kategorii U9.

Ondro mohl bys nám ve stručnosti popsat své fotbalové začátky? Co tě k fotbalu přivedlo a kde jsi s fotbalem začínal? 

Tak u nás v rodině všichni nějak dříve sportovali, takže mi pohyb nebyl cizí. Ale fotbal jako takový mě zajímal hlavně kvůli dědovi, to byl kovaný sparťan, který si semnou šel už od malička kopat každou volnou chvíli co jen mohl. Když jsem pak v první třídě přišel domů s tím, že moji spolužáci začali ve fotbalovém oddíle u Příbrami a že bych chtěl taky, nebylo o čem a začal jsem chodit taky. Tím začala má fotbalová "kariéra" v týmu TJ Kovohutě Příbram.

Většina místních tě zná hráčsky pouze ze Střešovic. Mohl bys nám ve zkratce přiblížit svoji fotbalovou cestu z TJ Kovohutě Příbram až do týmu mužů tady ve Střešovicích? Byla to přímá cesta, nebo se objevily nějaké mezi zastávky?

Jo, defacto to byla přímá cesta, kromě pár zkoušek na trénincích v jiných klubech, jsem oficiálně přestoupil až z Kovohutí do Střešovic. Bohužel žádné zajímavé zastávky jsem extra neměl. Ale nemůžu si stěžovat. Myslím, že přesun do Střešovic byla jedna z nejlepších věcí, co jsem mohl udělat. Na konci sezóny 2011/12 jsem hledal nějaký tým v Praze kam bych mohl směřovat své kroky. Náš rodinný známý mi řekl o Aritmě a Střešovicích. První zkušební trénink jsem absolvoval ve Střeškách a hned mě kolektiv kluků 97' vzal a přijal. K tomu super trenér Petr Hájek, který mi byl sympaťák od první chvíle. Tak nebylo o čem.

Ročník 97 se pod vedením Petra Hájka zapsal do historie Střešovického fotbalu mnohými úspěchy. Kdybys měl sám za sebe nějaký vypíchnout, jaký by to byl?

Ty jo, pravda, že jich bylo dost. Ještě, než jsem přišel, tak kluci skončili na 4. místě v žákovské divizi, pokud se nepletu, což byl skvělý výsledek. Ale za mě byl nejlepší momentem asi závěr poslední sezóny v dorostu, kde jsme získali "double". Výhra v přeboru + obhájení Pražského poháru z předešlého ročníku je to, co bych vypíchnul. Především pak samotné finále dorosteneckého poháru odehrané na Aritmě proti Tempu bylo skvělé, a to hlavně díky hojné účasti fanoušků. Takže vážně povedená sezóna z mého pohledu. 

V současné době hájíš branku v rezervním týmu mužů. Našel bys v sobě ještě nějaké osobní cíle, výzvy, na které bys jako hráč rád dosáhl? 

Určitě stále nějaké cíle mám. Bude mi teprve 24, takže myslím, že kariéru hráče mám ještě pár let před sebou, a s tím i nějaké mety, které jsem si určil. Jedna z nich je určitě, abych na sobě zapracoval a mohl se ještě třeba dostat do "A" týmu Střešovic. Je to takový běh na delší trať, ale myslím si, že když naberu formu a budu na sobě makat, není to nereálné. Dalším cílem, který předchází tomu prvnímu, je postoupit s rezervou. Tomu samozřejmě musí být dáno i "áčkem", aby postoupilo výš do přeboru. To jsou asi dva cíle, které bych shrnul tak, že bych chtěl dokázat, a to hlavně sobě, že mám navíc, než chytat I.B, ale je to jen na mě, jak se k tomu postavím. Teď (před COVID-19) jsem byl v takovém rozpoložení, že jsem si chodil fotbal užívat s partou kluků a bavit se jím. Ale ten správný dril z mé strany chyběl. To je ale věc, co musím změnit, abych splnil své cíle.

Když se přehoupneme k tvé druhé roli ve Střešovicích, a to k té trenérské. Ty současné době působíš jako hlavní trenér v kategorii U9.  Mohl bys nám prozradit, jak ses k trénování dostal, jak dlouho už trénuješ, případně jaké jsou tvé další plány ?

 K trénování jsem se dostal vlastně docela náhodou. Bude to 3 roky zpátky a pamatuji si to celkem dobře. Jednoho dne, při přednášce ve škole, mi přišla zpráva do skupiny "Áčka" od Honzy Syrového, zda by někdo nechtěl trénovat nebo pomoct s trénováním dětí. Trochu jsem se tomu zasmál a řekl si, že to asi není pro mě. Pak mi to ale začalo šrotovat a přemýšlel jsem nad tím. Práce s dětmi mě vždy bavila, na různých dětských akcích a výletech jsem už jako výpomoc byl, tak jsem se Honzovi ozval, že bych rád začal. Bylo jaro 2018 a začínali zrovna soutěže. Honza mi řekl, že budu s ním a Pavlem Cintlerem u ročníku 2008.  V té době jejich první sezóna ve starší přípravce. Byl jsem totální zelenáč, takže jsem jim první měsíce vypomáhal tak, že jsem dělal, co mi bylo řečeno a zároveň se od nich učil a okoukával, co jak dělají. Tak to trvalo do léta, s kluky jsem absolvoval ještě soustředění a pak jsem byl přeřazen k ročníku 2010 a trénoval s Petrem Doležalem. Během té sezóny jsem si udělal "C" licenci a na konci byl znovu přeřazen a jmenován jako hlavní trenér ročníku 2012 u kterého jsem do teď. Kategorie mladší přípravky mě osobně baví. U kluků v tomhle věku je strašně vidět posun co udělají, dobře se s nimi pracuje, ačkoliv můžou i pěkně zlobit. Super je ta jejich dětská radost i z maličkostí. Takže asi bych ještě nějakou chvíli u této kategorie zůstal. Časem bych ale chtěl zkusit postupně všechny kategorie od přípravek až po chlapy a zkusit, která by mi vyhovovala a bavila nejvíce. S tím bych chtěl posouvat i svoje trenérské vědomosti a postupně absolvovat trenérská školení a získat vyšší a vyšší licence. Uvidíme, jaké budou v budoucnu okolnosti, přece jen v trenérské kariéře mám o dost více času a prostoru než v té hráčské.

Jsi jedním z mladých trenérů, kteří v klubu začali trénovat a stále ještě aktivně hrají. Kdybys mohl, doporučil bys trénování mladším klukům, kteří stále hrají a v koutku duše o tom třeba přemýšlí? Jak je u tebe náročné zvládat práci, trénování dětí, vlastní tréninky a třeba i osobní život? 

Určitě bych to doporučil. Pokud o tom někdo přemýšlí, nevidím důvod, proč to nezkusit. Přece jen jsou to i zkušenosti do budoucna, ať už by chtěli trénovat dále, nebo i dejme tomu do nějakého rodinného života. A nikde není psáno, že pokud by to někoho nechytlo, nemůže přestat, jsme lidi a zkoušet nové věci bychom měli. Jinak k té náročnosti vše zvládat. Co si budeme povídat někdy to úplně lehké není. Třeba, když jsem pracoval ještě na letišti, tak to kombinovat s fotbalem úplně lehké nebylo. Přece jen ne vždy si člověk v práci může určit, jak chce chodit. Teď mám naštěstí práci, kde bych měl stíhat všechny tréninky, jak dětí, tak svoje. A osobní život? Popravdě všichni, kdo trénují ví, jaký je to žrout času. A když se k tomu přidá ještě můj fotbal, coby hráče, moc volného času nezbývá. Což u mě jako člověka, co rád tráví čas s kamarády a blízkými, není úplně nejlehčí skloubit. Sice ne vždy, ale jde to, vše je jen o "time managementu".

Jak už jsi naznačil, trénování tě baví a pokud to půjde, rád bys u něj zůstal a dál se rozvíjel. Jako brankáře se tě musím zeptat, jak by ses sám chtěl v budoucnu profilovat. Lákala by tě třeba pozice trenéra brankařů, ke které musíš mít z logiky věci blízko? 

Hele dobrá otázka, sám jsem nad tím už párkrát přemýšlel a asi by mě to bavilo, člověk by se u toho mohl detailněji věnovat o dost menšímu počtu hráčů a měl by individuálnější přístup. Na druhou stranu si teď nemyslím, že jsem nějak extrémně zkušený brankář abych klukům předával něco víc než kluci, co u nás ve Střešovicích brankářské tréninky vedou. Takže bych viděl nějaké myšlenky o zaměření na gólmany asi až za pár let. Uvidíme, jak se věci budou mít. Teď tíhnu k trénování všech hráčů než jen k profilaci na gólmany, ale určitě bych si to rád časem také zkusil.

Na dobu, kdy budeš cepovat naše brankáře si tedy musíme ještě chvíli počkat. Když se teď zaměříme na klub jako takový. Ty jako hráč už zde nějaký ten pátek působíš. Vnímáš ze svého pohledu zda, případně jak se klub za tvého působení změnil, kam se posunul?

Nebudu lhát, když jsem přišel do Střešovic, tak první 2-3 sezóny jsem prostředí klubu moc nesledoval/nevnímal, byl jsem v pubertě a asi mě to tolik nebralo, ale s úspěchy a faktem, že jsme starší, na nás začali chodit kluci z chlapů a fandit nám. Díky tomu jsem začal chodit i já na jiná utkání než naše a začalo mě to bavit, začal jsem trochu sledovat i jak si vedou ostatní kategorie. Takže z těch devíti let dění v klubu pozoruji tak cca těch 6. Za tu dobu se mi zdá, že se klub posunul hodně v práci s těmi nejmenšími, začalo se hodně dbát na budoucnost našeho fotbalu. S tím je také spojený chtíč trenérů být lepší a vzdělávat se. Bude se najíždět na nový systém dvouletého koloběhu, kdy se vlastně trenéři budou stále zdokonalovat v dané kategorii, což je super. Dává nám to možnost trénovat kluky kvalitněji a pokud se chceme posouvat a měřit se s o level lepšími týmy, je to ten správný krok z hlediska budoucnosti. K tomu patří i kvalitou lepší a vyšší soutěže, které se v mládežnických kategoriích teď hrají, to za mě ještě také nebylo. S dorostem jsme hráli nejvýše přebor. Teď se hraje divize. Tohle vše plus fakt, že máme čím dál početnější základnu mládeže má za pozitivní následek probuzení, takového zdravého klubismu už od malých kategorií. Klub SK Střešovice 1911 a jeho značka roste a přijde mi, že skrz všemi kategoriemi se rozmáhá hrdost na to, že kluci hrají právě zde. Je radost jít po Praze 6 a vidět děti, jak jsou venku a mají Střešovické věci na sobě a s přehnaností jsou pyšní na svůj klub. Také chodí sledovat ostatní kategorie a zajímají se více, než tomu bylo dříve. Alespoň podle mého názoru. Takhle to na mě ty poslední roky působí. A jsem rád, že toho můžu být součástí.

Ondro napadá tě něco, co bys na závěr našeho krátkého rozhovoru rád sdělil? 

Jak už jsem uvedl v předchozí otázce, myslím, že náš klub se ubírá tím správným směrem a věřím, že v nastoleném trendu bude pokračovat, stoupat a postupně dosahovat vyšších cílů a kvality. Také bych chtěl popřát k letošnímu 110 letému výročí klubu všechno nejlepší a hodně úspěchů pokud možno na všech frontách. Závěrem bych chtěl ještě popřát všem hráčům, trenérům, fanouškům a příznivcům nejen střešovického fotbalu, pevné nervy a hodně sil v téhle nepříjemné době. Doufám, že se brzy zase uvidíme na travnatém pažitu a budeme dělat co nás baví.

Ondra pospíchal

Jméno, Příjmení Ondřej Pospíchal
Věk: 23 let
Licence: FAČR C Lincence
Hráčská Kariéra: TJ Kovohutě Příbram (2003-2012)
  SK Střešovice 1911 (2012-Současnost)
Trenérská kariéra: SK Střešovice 1911 (2018-Současnost)
Současná funkce: Hlavní trenér U9

 

 

Pojď s námi hrát fotbal!

Největší fotbalový klub v praze 6
nabírá nové hráče

Zobrazit více

  • Msmt Logo
  • Praque Logo
  • Praque 6 Logo
  • Facr Logo
  • Praque Football Logo
  • BBP STAVBY
  • Oc Estka 120
  • STRESKY